Dec 15, 2021 — Feb 27, 2022

Muzeum přízraků

Facebook událost

Výstavní sérii o třídní společnosti a třídní válce jsme na počátku projektu nadepsali tímto citátem miliardáře Warrena Buffeta:

„Tohle je třídní válka… a je to třída bohatých, moje třída, která ji vede a vítězí v ní.“

Zdá se, že třídou, která v jednadvacátém století dospěla ke svému třídnímu uvědomění, není tolik vzývaný proletariát, ale ti nejbohatší z bohatých.

To bylo v roce 2019, mezitím uběhly dva roky, světem prošlo několik pandemických vln a podle statistik je vítězství miliardářů triumfální a působí nezastavitelně. Ekonomická nerovnost se zvýšila o stovky procent. Její řešení se nepohnulo ani o promile. Už nejde jen o lidský svět, celá planeta a její zdroje jsou v soukromých, přímo několika málo rukou. Společenské zájmy definuje pár zbohatlíků.

Kam tedy zmizel proletariát? Jako subjekt dějin měl přeci vést k vyřešení ekonomických rozporů kapitalismu a nasměrovat lidstvo ke spravedlivější společnosti, minimálně k lepší budoucnosti. Je proletariát stále zde a jen sám sebe není schopen rozpoznat? Nebo tato třída již neexistuje a jsou jen různé skupiny utlačovaných bez společného jmenovatele?

Výstava se uskutečnila ve spolupráci s Galerií města Bratislavy a laskavě ji podpořilo Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha a MČ Praha 2