Promítání - Multilogues on the Now: Technologie těla
🎬Audre Lorde: The Berlin Years 1984 to 1992
→Promítání, diskuse 👨👨👦👦 a společná večeře 🍽
👌S účastí: Dagmar Schultz a Ika Hügel-Marshall
Kurátorky: Zuzana Jakalová, Hana Janec-Kova a Display
🎬Promítání dokumentárního film o afroamerické lesbické aktivistce, básnířce a přeživší rakoviny prsu Audre Lorde mapuje její léta strávená v Berlíně, a zhodnocuje její roli v afroněmeckém ženském hnutí. Po filmu bude následovat diskuze a společná večeře s režisérkou filmu Dagmar Schultz a Ikou Hügel-Marshall, které byly obě blízkými přítelkyněmi Audre Lorde. K tématům večera budou patřit mezigenerační feministická solidarita či historie afroněmeckého ženské hnutí.
👉Dagmar Schultz se narodila v Berlíně, studovala na Freie Universität Berlin, a poté studovala a pracovala v USA a Portoriku. Ve své výuce i výzkumu se soustředí na feministická studia a ženská hnutí, antirasistickou sociální práci, ženskou zdravotní péči a na kulturní kompetence v psychiatrické péči o migranty a minority.
V roce 1974, po svém návratu do Berlína, se Dagmar Schultz stala spoluzakladatelkou Feministického ženského zdravotního centra v Berlíně, které bylo první svého druhu v Německu. Pracovala v něm do roku 1981. Roku 1974 také spoluzaložila nakladatelství Orlanda Frauenverlag a byla zde (spolu)vydavatelkou do roku 2001. Nakladatelství Orlanda vydalo několik textů Audre Lorde v němčině.
Od roku 2004 se Dagmar Schultz věnuje psaní a organizaci autorských čtení po USA pro Iku Hügel-Marshall (autorky knihy Invisible Woman: Growing up Black in Germany) a dalších událostí. V roce 2007 koprodukovala film Hope in My Heart – The May Ayim Story. Její dokument o životě Audre Lorde v Německu (Audre Lorde – The Berlin Years 1984 to 1992) měl světovou premiéru v roce 2012 na International Berlin Film Festival a dosud byl promítán na 75 festivalech po celém světě a obdržel sedm ocenění.
👉Ika Hügel-Marshall vystudovala sociální pedagogiku a vyučovala na Technischen Universität Berlin, Freie Universität Berlin a na Alice Salomon Hochschule Berlin, kde vedla kurzy genderových studií, studií diverzity a také psychologické poradenství. Má poradenský výcvik a ve své poradenské praxi se zaměřuje převážně na interkulturní týmy a dvounárodnostní páry. Ika Hügel-Marshall, jež je držitelkou černého pásu v Taekwondo, v osmdesátých letech založila ve Frankfurtu nad Mohanem společně se Sunny Graff klub sebeobrany a Taekwonda s názvem Ženy v pohybu. V Berlíně vedla tréninky konfrontace a sebeobrany pro černošky, Židovky a imigrantky. Organizovala také workshopy antirasismu.
Ika Hügel-Marshall publikovala řadu článků s tematikou zvyšování povědomí o antirasismu a spolueditovala knihu Entfernte Verbindungen. Rassismus, Antisemitismus und Klassenunterdrückung (Orlanda Verlag 1993). V roce 1996 získala cenu Audre Lorde Literary Award za svou dokončenou autobiografii Daheim Unterwegs. Ein deutsches Leben, která vyšla u nakladatelství Orlanda v roce 1998 a v dotisku u Unrast Verlag v roce 2012.
→Promítání je součástí projektu Multilogues on the Now: Technologie těla, který se soustředí na průniky genderu, rasy a koloniálních struktur moci a jejich působení na naše tělo. Kdo a jakým způsobem může zasahovat do naší tělesné zkušenosti, a jakou roli zde hraje všudypřítomnost digitálních technologií? Ptá se, jaké limity a bariéry tyto podmínky vytváří a reprodukují, ale také nabízí pozice a artikulace jejich vědomého zpochybňování radikálními přístupy k péči a mezigenerační solidaritě.