Nov 19, 2018 — 18:00

Iné telá: uvedení knihy

Iné telá

jsou první sbírkou nové edice, kterou sestavují Display – Sdružení pro výzkum a kolektivní praxi, angažovaný měsíčník Kapitál a umělecký kolektiv APART. Edice .txt přináší eseje reagující na aktuální umělecké a společenské trendy, které zatím navzdory své urgenci nemají v českém a slovenském prostředí výrazné zpracování. Jedná se o soubor překladů významných světových myslietelek a myslietelů, a také původních slovenských či českých textů, které promptně reagují na nejnovější filozofické, kulturní, umělecké a společenské fenomény. Tyto eseje se pohybují na pomezí akademického a uměleckého výzkumu a angažované praxe – aktivně se zapojují do společenské debaty, exponují problémy, které je trápí; jejich hlas není tichý a rezignovaný, ale výrazný a naléhavý. Právě pro tyto hlasy chce být edice .txt otevřenou platformou.

První sbírka přináší eseje autorek, které na vlastní koži prožívají společenskou stigmatizaci a diskriminaci pro jejich fyzickou jinakost, či pro chronickou chorobu, se kterou žijí. Čekají na vás texty performerky Johanny Hedvy, umělkyně Carolyn Lazard a výzkumnice Alyson Patsavas a akademičky Daniely Komanické. Protože na edici spolupracují česká a slovenské organizace, některé texty v ní naleznete v českém, jiné ve slovenském jazyce.

Publikace bude na místě k zakoupení za 250,- CZK nebo 10 EUR.

Daniela Komanická je jednou z autorek textu ve sborníku Iné Telá. Je jednou z prvních absolventek magisterského oboru genderových studií a doktorandka oboru integrální studium člověka - obecná antropologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Na poli vědy a aktivismu se v posledním období věnuje převážně oblasti disability studies. Jako publicistka a občanská aktivistka se dlouhodobě zasazuje hlavně za práva těžce tělesně znevýhodněných osob. Sama se pohybuje na elektrickém vozíku a je uživatelkou 24hodinové služby osobní asistence. Lidí, kteří ji budou ochotně vykonávat, si hledá, školí a koordinuje výhradně sama, protože stávající systém na Slovensku ani v Česku jí nedává možnost žádné plnohodnotné alternativy. Od roku 2002, kdy začala tento unikátní systém sebaurčujúcejí osobní asistence realizovat, proškolila a využila služby stovek osobních asistentek a asistentů z více než 30 zemí celého světa. Od roku 2017 pracuje v rámci doktorského projektu na autoetnografickém výzkumu osobní asistence vedeného z pozice uživatelky této služby.

Lucie Hradecká je zkušenou poskytovatelkou služeb osobní asistence. Vystudovala genderová studia a momentálně pracuje na Úřadu vlády v Sekci pro lidská práva. Otázkám spojeným s jinakostí, zejména pak tou tělesnou a genderovou, se věnuje především v oblasti politiky a občanského aktivismu. Zaměřuje se na bezpečný a bezbariérový veřejný prostor, sexuální a reprodukční práva a další aspekty spojené s tělesností. Je rovněž vedoucí Genderové odborné sekce Strany zelených a signatářkou Memoranda o spolupráci političek napříč spektrem a několika dalších neformálních uskupení věnujících se výše nastíněným tématům (např. Ženy 365).

NINA ROSA je pražské trio založené zpěvačkou a houslistkou Ninou Marinovou. Trio pojmenovala po svém největším fanouškovi - své babičce. Trio tvoří s akordeonistou Michalem Mihokem a kytaristou Antonínem Dlapou. Za svůj relativně krátký život má na kontě koncerty a festivaly v Čechách, na Slovensku a v Rakousku, živé vystoupení pro Český rozhlas v rámci Pražského jara, vydání dvou singlů a nominaci na cenu Radio_Head_Awards slovenského Rádia_FM v kategorii objev roku. V písničkách ovlivněných world music, swingem a reggae, je cítit láska k hudbě a cestování. Prolínají se zde reálné i vymyšlené jazyky spolu s reálnými i vymyšlenými styly.

Info k prostoru

Kavárna Ad Astra disponuje bezbariérovým vchodem (vsup z úrovně ulice, bez schodů)i bezbariérovou toaletou. Šířka vstupních dveří je vhodná i pro uživatele elektrických vozíků. Součástí kavárny je také dětský koutek. Pro více informací ohledně přístupu či specifických potřeb nás prosím kontaktujte na marie@display.cz nebo telefonicky na +420 732 703 270.

Z verejných zdrojov podujatie podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.